dom

Jak kominek to nie dom pasywny choć energooszczędny o bardzo niskim zapotrzebowaniu też sie da zbudować i takich domków jest pełno to na forum i ogólnie. Tylko że po co kominek? By raz czy dwa razy w roku dla “klimatu” w nim zapalić? Po latach to będzie tylko ozdoba. Jak kogoś stać na taki drogi mebel to kto bogatemu zabroni. Ale ja nikomu nie bronię kominka. Jak się chce mieć kominek to nie ma co myśleć o domu pasywnym i tyle, co nie znaczy że dom energooszczędny o niskim zapotrzebowaniu na ciepło jest zły. Nie ma co popadać w paranoje. Najważniejsze jest to by zbudować sobie domek w którym będzie się dobrze  czuć a zarazem będzie potrzebował minimalnej ilości energii do zaspokojenia swoich potrzeb.Spór podąża w niewłaściwym kierunku
Co ja z tego zrozumiałem i co bym zrobił gdybym musiał:To przeczytaj dokładnie o co chodzi, bo na pewno nie o zastosowanie EPS pod te same obciążenia co XPS.
Podpowiem: wpływ obciążenia na skuteczność izolacji lub prościej – na lambdę, czyli EPS może być obciążony do 30% wartości maksymalnej – czyli 30% z 40kN/m2 = ok. 13kN/m2. XPS ma wartość 20% ale załóżmy ze 185kN/m2 = 37kN/m2. 2,5x lepiej wychodzi XPS.
– wziąłbym 30% wytrzymałości katalogowej wybranego EPS i 20% XPS,
– dobrał taki EPS lub XPS, na którym projektowana chałupa stanęłaby,
– zachowałbym wymagane U więc grubość więc ilość danego materiału,
– porównałbym koszt,
– wybrał tańszy.w Szwecji w latach 80-tych na poziomkach i widział jak tam szef dom budował. Spodobało się chłopu, bo to ciepłe domki są i chciał takie w Polsce budować. Zmiarkował, że szkieletorów Polacy nie chcą, bo to staroświeckie domy drewniane – płoną, gniją i wiatr tym narabia, więc nowoczesnym rodakom zaczął izolację jak w Szwecji od środka montować, tylko w domach murowanych. Tak Panie w Szwecji robią – będzie Pan zadowolony!
Potem usłyszał, że to błąd, ale zapiera się, że jest dobrze – nawet mostki termiczne nie przeszkadzają, tylko trzeba pół metra styro w podłogę napchać i kable wpierdzielić, żeby szybko nagrzać łazienkę, jak  naprawa awarii kanalizacji  się chce kąpać – bo inaczej by za drogo wyszło.
W czym tu problem? Bo ty nie budujesz domu izolowanego < 20 kWh/m2. Jak wynika z definicji takiego domu opracowanej przez TB, taki budynek musi jeszcze spełniac jeden warunek :40 cm styropianu EPS pod plytę z zachowaniem parametrów wytrzymałosciowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *